[SDC] steady crew SDC

stastny novy rok preje klan SDC

Hip Hop historie

V srpnu r.1963 se v Americe uskutečnil pochod bojovníků za občanská práva do Washingtonu.Zúčastnilo se ho 200 000 demonstrantů pod vedením černošského baptistického kazatele Martina Luthera Kinga ( Dr.King ) a právě tímto pochodem předběžně vyvrcholilo hnutí bojvníků za občanská práva v USA.Hnutí bojovalo za zrovnoprávnění černochů.Po tomto pochodu se hnutí stalo celonárodní věcí a kromě demonstrantů tmavé pleti s hnutím demonstrovalo také mnoho bílých Američanů,kteří tak projevili solidaritu s černošskými spoluobčany.
Dalším slavným vůdcem černých Američanů byl Malcolm X,který se velmi tvrdě postavil proti americké politice,rasismu a utlačování černých.Svými odvážnými demonstracemi,bojoval za práva černých a velmi ostře vystupoval proti bělochům(,,Pro černocha v této zemi není svoboda,pro černocha v této zemi není spravedlnost a pro černocha není v této zemi rovnost.Toto je země bílých!).

Rapová hudba nahrazuje nedostatek melodie tím,že nám něco připomíná.Hip-Hop je vlastně poezie podle rytmu hudby.(Mojžíš-Bůh-rap)Rap je hudba minulosti i přítomnosti,vypráví nové příběhy nad starými rytmy,které jsou vybrány,vypůjčeny nebo okopírovány z hudební historie černých Američanů.Je to nekompromisně černošká hudba.
Od svých počátků před 20ti lety v Bronxu v Harlemu jako hnutí teenagerů vytvořil novou syrovou estetiku,která ovlivnila populární kulturu po celém světě.(variace,jak hovořit-rap > mluvené slovo)
U kořenů Hip-Hopu stojí především DJové.GRANDMASTER FLASH a AFRICA BAMBAATAA byli Djové,kteří probojovali hnutí v různých čtvrtích NY.Jejich diskotéky upoutaly davy černých nebo hispánských teenagerů, kteří si říkali B-BOYS nebo BREAK-BOYS.A právě toto hnutí se rozvinulo do intenzivní tvůrčí subkultury,která měla kořeny u pouličních gangů 70.let.
Dalo by se říct,že Hip-Hop je cokoliv,co vytvoří černí.Je to jakýsi termín pro černou kreativitu od roku 1976 až do dnes.
Hip-Hop nemusí být rapová hudba,ta pod něj ale spadá.V Americe v černé komunitě bylo mnoho násilí.Gangy,které bojovali proti bílým,ale i proti sobě.Černí proti bílým,bílí proti černým,černí proti latinskoamerickým,latinskoameričtí proti černým,černí proti sobě.AFRICA BAMBAATAA se snažil sebrat negativní energii a přinést Hip-Hopem něco dobrého tím,že černoši budou rapovat,tančit Breakdance a najdou v sobě cosi,co je spojuje.Převzal nápad afrických válečníků a upravil ho pro svou skupinu lidí.Postavil celou mytologii,která má skutečná pravidla a zákony.Vyvíjela se v průběhu asi 25ti let a z této koncepce afrických Zulů převzal to,čím může být rap.To,co dává lidi dohromady,Hip-hop,který dává lidi dohromady a vytvořil kolem toho něco jako náboženství-ZULU NATION.

Djové:jsou kořeny Hip-Hopu.Kolem nich se tvořili party,dokázali dokonale trefit rytmus a vynalezli ,,skrečink''-rychlý mix.Přinášeli na discotéky desky,které se nedaly sehnat nikde ve velkoobchodě.Objevovali je v malých undergroundových obchůdcích.
GRANDMASTER FLASH spolu s AFRICA BAMBAATAA vytvořili nový styl přehrávání desek ,,zigga-zigga''- tam a zpátky a dokázali dokonale vymixovat BREAK,což je vrchol skladby.Je to ta část,kdy dojde k zlomu do instrumentálky a tito Djové dokázali z 5ti sekund vytvořit třeba 2 hodiny.
V černé komunitě je BREAKDANCE způsob,jak ukázat svou energii při muzice, při které se cítíte dobře,která dává život,spirituální zážitek.,,Cítíte v sobě Boha a pak ho ze sebe necháte vystoupit.''To je BREAK.
Během let se z B-BOYE stal BAD-BOY-špatnej kluk.BAD-BOY byl každý z komunity Hip-Hopu,kdo cítil,že k tomu,aby byl dost silný musí ukázat své tvrdé jádro.Asi 1/2 těch,kdo se snažil přežít v tvrdém prostředí Bronxu upadla do života BAD-BOYS a Hip-Hop se stal universálním termínem pro tuto kulturu.
BAD-BOYS,dalo by se ríct,nastavili zrcadlo černé části města,když doba byla zlá azačalo být ještě hůř.To,co začalo jako hnutí discoték se stalo hnutím protestním a rytmus šel s dobou.
V této době vznikla deska MESSEGE-POSELSTVÍ.Byla to 1. sourodá,hudebně přístupná deska,která se zabývala společností v Americe a životem amerických měst.Každá další deska,která přišla po Messege,bylo-li na ní něco sociálního,jí byla ovlivněna,nebo to byla odezva právě na toto poselství.
Byla to slova,která měla ukázat,že dnes už neplatí,že dobré vzdělání a tvrdá práce jsou správný život.GRANDMASTER FLASH v jedné písni například říká:,,Myslím,že by bylo levnější být zametačem ulic,nestrkejte do mě,protože sem napruženej k vybouchnutí.Snažim se neztratit hlavu a někdy se divim,že se neutopim...''
Byla to 1.rapová deska,která dostala své tvůrce na titulní stránky časopisů jako LIFE,TIME nebo ROLLING STONE a udělala z nich světové hrdiny.

V době,kdy se v Bronxu rozmohl ,,creck'',vynořil se raper KRS1.Byl bezdomovcem a dělal grafitty.Počátkem 80.let přišel do Bronxu a roku 1987 se svým partnerem Scottem Larockem vydal desku CRIMINAL MINDED.Bylo to to nejtvrdší svědectví o životě v Americe,jaké kdy vyšlo.Brzy na to Scotta v Bronxu zastřelili.Creck se stal věcí přežití.V Bronxu vládlo heslo ,,Buď kouříš,nebo nejsi!''a všichni,kdo chtěli přežít se stali jeho součástí.A tak vznikaly písně s tímto druhem umění.
Asi nejdůležitější deskou,kterou KRS1 vydal bylo album ABOUT ALL THESE
NECESSARY.Na jeho obálce byla fotka KRS1 s automatickou zbraní,která se snažila napodobit fotku z NY Times,kde byl vyfocen Malcolm X,když na jeho dům v Queens hodili bombu.Tehdy se Malcolm poprvé stal obrovským symbolem černé Ameriky.Po 7-8mi letech se pistole jako módní doplněk stala důležitou součástí rapové kultury-kultury ulice.

CHUCK-D říká,že pistole symbolizuje,jak Evropané,kteří je měli,unesli černochy z jejich rodné Afriky a zavezli je kam se jim chtělo.Je to jakýsi odkaz na jejich ponížení.
Rap je vlastně piráctví médií,obzvláště prostřednictvím videa.Je to způsob jakési informační sítě,spojené se zábavou,prostřednictvím které můžete dostat důležité informace mezi lidi.

Dnešní americká mládež v černé komunitě mohla vidět pouze příliv drog,násilí rozpad školství a toto všechno ovlivnilo rap.Vznikl GANGSTER RAP.V L.A. se vynořila 1.skupina gangsterských raperů N.W.A.-Niggaz with Atttitude.Byla to imaginace filmů o vykořisťování černých.Gangster rap mluví o supernásilí,drogách,prostituci...Většina raperů tohoto stylu velmi tvrdě napadá pilicii a ponižuje ženy.Ovšem většina desek s Gangster rapem není umělecky obhájitelná.Jsou to většinou jen nezajímavé historky s negativními texty,rasismem,sexismem a násilím.

Když policie zabila Dr.Kinga,vedlo to k největšímu povstání v Americe za posledních 25 let.Bouře v L.A. vedly k nejvážnějšímu případu policejní brutality všech dob.Touto událostí se potvrdili obavy některých raperů,co se týče policejního rasismu a brutality.A v samotném L.A.byl postoj policie vždy negativní,nepřátelský a černoši tvrdí,že policie nikdy nemůže pochopit,že černošská diskriminace,ponižování,chudoba a frustrace mohou vést k výbuchu.

Hip-Hop prošel kruhem.Začal u gangů v NY a skončil u gangů v L.A.V tomto okamžiku se naprosto nečekaně vynořila skupina Arested Developtment,kterou vedl SPEECH.Byla to skupina z Georgie,která odrážela postoj mladších proti Gangster rapu.Byla to tzv.New Age,jejímž záměrem bylo obnovit jižanskou Africkou kulturu.

A jak HIP-HOP změnil svět ?
Pronikl do společnosti bílých jako něco,co dává možnost proniknout do životního stylu černých,jak žijí,co cítí.Dříve se o tom nemluvilo,ale dnes už to nejde.Bílí začínají konečně přicházet na to,že černí jsou také lidé - to je ta změna!

Tak co neni to lepsi nez ostatni styly ktere vznikly jen tak .

Co zpočátku vypadalo jako zoufalý výkřik z černošského ghetta,se stalo jedním z hlavních trendů současné kultury.Řeč je o HIP HOPU.

HIP HOP a KULTURA s ním spojená už dávno není otázkou hudby,ale také úspěšná výdělečná činnost,už dnes nemůže být pochyb.Tahle původně okrajová kultura urazila v AMERICE takový kus cesty,že dnes diktuje nejenom módě,ale celému životnímu STYLU mladých.Začalo to asi takhle.Když v roce 1982 kapela černých raperů RUN DMC na svou desku Rising Hell uplacírovala skladbu My Adidas,která nebyla ničím jiným než RAPERSKOU poctou oblíbené obuvi.RAPER jménem L.L.COOL J. zase z hlavy nikdy nesundal klobouček značky KANGOL s typickým klokanem v logu.Přibližně v té době se na vrcholu popularity začalo objevovat stále více hiphopových kapel jako BEASTIE BOYS nebo PUBLIC ENEMY oblečených do plandavých džínů a hudební stanice MTV konečně přiznala,že doba glamourových osmdesátek je nenávratně pryč.Ke kulturnímu kormidlu se totiž na postupu z černošských ghett dostává kultura,jež v angličtině slova urban nebo street a že hip hop jako její hudební materializace je daleko víc než jen móda.Že tady vzniká fenomén,který si nějakých těch pár let na výsluní určitě pobude.Druhá fáze fenomenální vlády hiphopové kultury nad světem je ve znamení konglomerátů světových módních firem s hiphopovými umělci.Ti bohatnou,zakládají si své produkční a nahrávací firmy,vychovávají další umělce a co hlavně,nosí na sobě výrobky módních firem,které včas pochopily tržní potenciál celého ,,hnutí''.Většina obchodníků se soustředí jenom na jednu věc,''říká k aktivitám hiphopových muzikantů návrhář Tommy Hilfinger, ,,ale co se týče hiphopu,tihle lidé posunuli hranici podnikání o míle dál''.Byl to právě Hilfinger,kdo jako jeden z prvních velkých a seriózních návrhářů pochopil sílu trhu reprezentovanou celou hiphopovou komunitou a začal tyto umělce nejenom oblékat,ale co víc,naučil je mít své produkty rád.A to je víc než zisk.Někteří rapeři,jako třeba SNOOP DOGG nebo KRS-ONE,jeho oděvy ,,jenom'' nosili,například v roce 1984 SNOOP účinkoval v show Saturday Night Live od hlavy až k patě oblečený v ,,Tommym'' a značka zaznamenala toho roku o 90 milionů dolarů větší příjmy,jiní vzdávali značce hold v textech svých písní.Ignorovat hiphopovou scénu už více možné nebylo a jasnozřivost těch brandů,které to pochopily co nejdříve,byla ze strany raperů odměněna víc než bohatě.Po Tommym přišel na scénu VERSACE,POLO by RALPH LAUREN a GUESS a rapeři,jako nosiči tohoto vzkazu,dokázali svět přesvědčit,že kdo tyhle značky nenosí,je úplně out.Módu začalo řídit to,co se objevovalo v klipech.Milostný vztah mezi hiphopery a top brandy zažívá svou konjukturu.A tady už není řeč jen o módních textilních produktech.Nové milénium hiphopové kultury,nyní už plně vizuálně reprezentované MTV a získávající další platformu díky internetu,je zcela ve znamení těch nejluxusnějších značek.Rapeři ve svých klipech ukazují to,co mají opravdu rádi a na co mají.A zdaleka nejde jen o textil.Trochu nadneseně řečeno není hh klipu,kde by se neobjevila třícípá hvězda Mercedesu (třeba Blu Cantrell a SEAN PAUL),rapeři v klipech poslouchají iPod od Applu (50Cent,Beyoncé) anebo mají na mikinách a čepicích jasný vzkaz,o jakou značku jde a hlavně,že si za ní stojí.Tyto firmy bohatnou,ale ještě více peněz získávají sami umělci,už je ale nebaví dělat živý billboard cizí značce,když mají dost peněz udělat si nějakou vlastní.Rapeři EMINEM,NELLY,SNOOP DOGG,OUTKAST,EVE nebo ICE-T,ti všichni jsou vlastníky značek,jejichž tržní hodnota znamená stále víc.Ti všichni pod svým nebo lehce odmaskovatelným jménem prodávají výrobky,které jdou díky oblibě jejich hudby mezi fandy na dračku...Jedním z prvních veleúspěšných podnikatelů a kmotrů hiphopového marketingu je raper jménem RUSSELL SIMMONS,který stál u zrodu oděvní značky PHAT FARM.Ta dnes patří v AMERICE mezi ty nejvíc trendy.Raper DIDDY je mužem,který se dostal dál než jeho souputníci.Zatímco jeho kolegové z módní branže EMINEM (respektive jeho oděv. značka SHADY LTD) nebo OUTKAST (OUTKAST CLOTHING) se dopracovali pouze ke streetové módě,Diddyho brand SEAN JOHN už nabízí linii seriózní,klasické,ryze nehiphopové a lze říci i konzervativní módy.A v tom je ten posun.Hiphopová móda prošla katarzí a stala se z původní alternativy lídrem hlavního proudu.To proto se na večírku s P.Diddym objímají Tommy Hilfinger a Calvin Klain.Je už totiž jedním z nich.Ale pravá povaha HIP HOPU je dynamická,takže nečekejte,že věci zůstanou stejné.Zítra to může být jinak.....


 

Počátky se dají nalézt mezi afro-americkými komunitami v jižním Bronxu kolem roku 1980. Za necelých dvacet let se původně okrajová kultura rozšíříla po celém světě, za což se přičítá zásluha hlavně DJ Kool Hercovi. Spojení Hip Hop bylo z největší pravděpodobností poprvé použito v jedné písni uskupení The Sugarhill Gang.

 
Copyright © ice_grid 2008 - 2009 Kopirovani obsahu bez souhlasu autora je prisne zakazano ! ! ! administrace